Skip to content

909 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block373
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,432
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
60%
Improvement Value:$223,800
40%
Total Assessment$562,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+7.3%
2024$9,162-3.1%
2023$9,453+2.1%
2022$9,257+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 9421, Page 182Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 6013, Page 218Recorded7/10/2002

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4624, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1921