Skip to content

807 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block374
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,621
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,000
60%
Improvement Value:$224,800
40%
Total Assessment$561,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,815+7.3%
2024$9,146+2.4%
2023$8,928+2.2%
2022$8,738+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,621DeedBook 9644, Page 547Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 9255, Page 838NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1921