Skip to content

806 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block374
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,946
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
56%
Improvement Value:$278,700
44%
Total Assessment$633,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+7.3%
2024$10,317+12.6%
2023$9,160+2.1%
2022$8,971+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 9474, Page 392Recorded2/21/2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4522, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1926