Skip to content

810 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Date
Jun 26, 1995

Property Information

Block374
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,487
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,000
60%
Improvement Value:$230,800
40%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,129+7.3%
2024$9,439+3.7%
2023$9,101+2.1%
2022$8,913+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4879, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1926