Skip to content

607 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block375
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,481
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
59%
Improvement Value:$246,800
41%
Total Assessment$601,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,513+7.3%
2024$9,797-14.3%
2023$11,437+9.1%
2022$10,478+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft1,481DeedBook 9192, Page 154Recorded4/7/2017

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,481DeedBook 9153, Page 704Recorded10/24/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5093, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1921