Skip to content

517 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block375
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-S-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,000
68%
Improvement Value:$157,300
32%
Total Assessment$494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+7.3%
2024$8,047+15.2%
2023$6,983+2.1%
2022$6,838+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926