Skip to content

8128 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block377
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,800
47%
Improvement Value:$333,600
53%
Total Assessment$629,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,996+7.3%
2024$10,247-12.0%
2023$11,642+2.1%
2022$11,401+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 9469, Page 284NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,314DeedBook 9318, Page 482Recorded6/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926