Skip to content

8100 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Date
Aug 5, 2003

Property Information

Block377
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,472
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,500
34%
Improvement Value:$537,200
66%
Total Assessment$813,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,215+7.3%
2024$13,247-18.6%
2023$16,283+2.1%
2022$15,946+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960