Skip to content

805 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block379
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,945
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
42%
Improvement Value:$428,100
58%
Total Assessment$738,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,895+7.3%
2024$12,016-2.2%
2023$12,291+2.1%
2022$12,037+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,945DeedBook 8816, Page 500Recorded10/26/2011

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4943, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1971