Skip to content

8103 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block380
Lot27.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,750
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
59%
Improvement Value:$225,200
41%
Total Assessment$549,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,595+7.3%
2024$8,941-11.0%
2023$10,050+2.1%
2022$9,842+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 9504, Page 738Recorded9/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1921