Skip to content

1212 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block413
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,764
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
63%
Improvement Value:$187,400
37%
Total Assessment$512,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+7.3%
2024$8,342-1.2%
2023$8,440+2.1%
2022$8,266+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9581, Page 141Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5068, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1916