Skip to content

610 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 22, 2006

Property Information

Block381
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,754
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,700
53%
Improvement Value:$282,200
47%
Total Assessment$601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,515+7.3%
2024$9,799+14.1%
2023$8,586+2.1%
2022$8,409+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 7966, Page 292NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1921