Skip to content

512 82nd St(Unit C0101)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2011

Property Information

Block383
Lot2.02
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
60%
Improvement Value:$54,000
40%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,358+7.3%
2024$2,198+45.0%
2023$1,516+2.1%
2022$1,485+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930