Skip to content

8305 Bergenline Ave(Unit C0308)North Bergen, NJ 07047

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block383
Lot35
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,306
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
32%
Improvement Value:$243,000
68%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+7.3%
2024$5,784-15.2%
2023$6,825+2.1%
2022$6,684+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 9593, Page 596Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9593, Page 596

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 9145, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1985