Skip to content

8515 Bergenline Ave(Unit C0403)North Bergen, NJ 07047

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 3, 2017

Property Information

Block384
Lot37
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage887
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
54%
Improvement Value:$112,900
46%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,284+7.3%
2024$3,992-22.3%
2023$5,139+2.1%
2022$5,033+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 9268, Page 1086

Property Built

Built

Year Built: 1950