Skip to content

8306 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block387
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,860
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
58%
Improvement Value:$238,900
42%
Total Assessment$568,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,939+7.3%
2024$9,262+3.0%
2023$8,990+2.1%
2022$8,804+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,525DeedBook 7429, Page 305Recorded12/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1921