Skip to content

711 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block387
Lot20.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,616
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
62%
Improvement Value:$203,600
38%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,252+7.3%
2024$8,622+6.9%
2023$8,065+2.1%
2022$7,899+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 9069, Page 507Recorded10/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1911