Skip to content

1512 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 29, 2003

Property Information

Block404
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,608
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
48%
Improvement Value:$304,900
52%
Total Assessment$589,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,306+7.3%
2024$9,604+34.7%
2023$7,129+2.1%
2022$6,982+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 7229, Page 284NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/2/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916