Skip to content

8512 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block389
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
51%
Improvement Value:$302,200
49%
Total Assessment$612,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695+7.3%
2024$9,967-0.4%
2023$10,009+2.1%
2022$9,802+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910