Skip to content

8312 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block391
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,212
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
64%
Improvement Value:$181,000
36%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,537+7.5%
2024$7,939+7.0%
2023$7,417+2.2%
2022$7,259+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911