Skip to content

8516 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block392
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,323
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
41%
Improvement Value:$490,900
59%
Total Assessment$830,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,516+7.3%
2024$13,527-15.6%
2023$16,031+2.1%
2022$15,700+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911