Skip to content

8606 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
May 22, 1984

Property Information

Block392
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,416
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
60%
Improvement Value:$254,000
40%
Total Assessment$634,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,076+7.3%
2024$10,322+12.7%
2023$9,160+2.1%
2022$8,971+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3416, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1911