Skip to content

8612 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2011

Property Information

Block392
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage926
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
57%
Improvement Value:$244,400
43%
Total Assessment$568,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,930+7.3%
2024$9,254+13.3%
2023$8,171+2.1%
2022$8,002+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft926DeedBook 7819, Page 12Recorded2/15/2006

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5508, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1921