Skip to content

1000 85th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block393
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,432
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
40%
Improvement Value:$485,400
60%
Total Assessment$807,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,105+7.3%
2024$13,144+10.0%
2023$11,946+2.1%
2022$11,699+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 9547, Page 132NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1921