Skip to content

511 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block384
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,431
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,900
40%
Improvement Value:$427,600
60%
Total Assessment$707,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,360+7.3%
2024$11,518+10.7%
2023$10,401+2.1%
2022$10,186+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft3,431DeedBook 9383, Page 615NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1911