Skip to content

8401 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block394
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,184
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,900
69%
Improvement Value:$144,100
31%
Total Assessment$459,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+7.3%
2024$7,473-4.8%
2023$7,849+2.1%
2022$7,687+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5755, Page 198

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 5190, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1911