Skip to content

9252 Kennedy Blvd(Unit C0201)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 5, 2025

Property Information

Block395.08
Lot2.01
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,426
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,300
20%
Improvement Value:$303,600
80%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+7.3%
2024$6,201-20.6%
2023$7,814+2.1%
2022$7,652+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,426DeedBook 9950, Page 161Recorded12/12/2025

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 9515, Page 691Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 9128, Page 507Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 8838, Page 306Recorded3/16/2012

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8325, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 2007