Skip to content

908 90th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block396
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,120
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,400
58%
Improvement Value:$225,100
42%
Total Assessment$540,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,443+7.3%
2024$8,799-2.8%
2023$9,055+2.1%
2022$8,867+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5994, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1916