Skip to content

1207 86th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block361
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,142
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
42%
Improvement Value:$338,400
58%
Total Assessment$585,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+7.3%
2024$9,538+15.7%
2023$8,247+2.1%
2022$8,076+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 8757, Page 92Recorded10/13/2010

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 8721, Page 417NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/22/2010

Property Built

Built

Year Built: 1916