Skip to content

8829 Kennedy Blvd(Unit C0202)North Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block397
Lot11.02
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage643
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
54%
Improvement Value:$83,600
46%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,145+7.3%
2024$2,930-13.7%
2023$3,395+2.1%
2022$3,325+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft643DeedBook 9670, Page 422Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 9098, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1960