Skip to content

8829 Kennedy Blvd(Unit C0403)North Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Feb 1, 2000

Property Information

Block397
Lot11.02
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage636
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
54%
Improvement Value:$82,900
46%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,115+7.3%
2024$2,903-22.0%
2023$3,723+2.1%
2022$3,646+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5570, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1960