Skip to content

1135 89th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block397
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,573
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,300
54%
Improvement Value:$237,400
46%
Total Assessment$515,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,009+7.3%
2024$8,396-2.8%
2023$8,633+2.1%
2022$8,455+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,573DeedBook 9790, Page 855Recorded12/13/2023

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,221DeedBook 8833, Page 303Recorded2/15/2012

Property Built

Built

Year Built: 1916