Skip to content

1307 90th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 14, 2001

Property Information

Block398
Lot129
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,782
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
55%
Improvement Value:$223,400
45%
Total Assessment$498,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,707+7.3%
2024$8,114+9.6%
2023$7,404+2.1%
2022$7,251+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4582, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1916