Skip to content

1301 90th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block398
Lot132
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
68%
Improvement Value:$132,300
32%
Total Assessment$407,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,116+7.3%
2024$6,631+13.3%
2023$5,853+2.1%
2022$5,732+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951