Skip to content

1514 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$295,900
Last Sale Date
Oct 21, 2003

Property Information

Block401
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
58%
Improvement Value:$198,200
42%
Total Assessment$473,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+7.3%
2024$7,704+25.2%
2023$6,152+2.1%
2022$6,024+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,900
DeedBook 7155, Page 7

Property Sale

Sale
$295,900

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 7155, Page 7NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/21/2003

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5188, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1916