Skip to content

1512 89th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block401
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,045
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
61%
Improvement Value:$175,800
39%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+12.7%
2024$6,989+22.8%
2012$5,692+7.0%
2011$5,319+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,045DeedBook 9798, Page 595NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956