Skip to content

9112 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block404
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,392
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,000
51%
Improvement Value:$339,300
49%
Total Assessment$688,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,025+7.3%
2024$11,206-7.7%
2023$12,139+2.1%
2022$11,888+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 9716, Page 36Recorded12/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1961