Skip to content

9008 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block406
Lot110
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,710
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,000
44%
Improvement Value:$392,100
56%
Total Assessment$700,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,231+7.3%
2024$11,398+7.1%
2023$10,641+2.1%
2022$10,421+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 7273, Page 48Recorded4/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1961