Skip to content

9117 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2003

Property Information

Block407
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,486
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,500
36%
Improvement Value:$588,500
64%
Total Assessment$924,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,142+7.3%
2024$15,043-2.5%
2023$15,434+2.1%
2022$15,115+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$339,000
DeedBook 5894, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1961