Skip to content

9121 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1993

Last Sale Date
May 29, 1990

Property Information

Block407
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
45%
Improvement Value:$372,000
55%
Total Assessment$674,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,784+7.3%
2024$10,981-11.8%
2023$12,449+2.1%
2022$12,192+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4300, Page 235