Skip to content

1911 Grand Ave(Unit C0303)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block40
Lot12.01
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
30%
Improvement Value:$204,300
70%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,098+7.3%
2024$4,751-38.3%
2023$7,703-13.2%
2022$8,879+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 9789, Page 914Recorded12/11/2023

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9208, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 2005