Skip to content

1911 Grand Ave(Unit P0001)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block40
Lot12.01
QualifierP0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING SPOT
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage1,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
83%
Improvement Value:$2,500
17%
Total Assessment$14,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$257+7.4%
2024$239-75.4%
2023$972+2.1%
2022$952+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000
Sq Ft1,020DeedBook 9789, Page 914Recorded12/11/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9208, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 2005