Skip to content

2039 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Jun 5, 2012

Property Information

Block40
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description3S-B-W
Dwellings4
ZoningR2
Sq Footage3,856
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,800
37%
Improvement Value:$384,200
63%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,657+7.3%
2024$9,931+23.1%
2023$8,065+2.1%
2022$7,899+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5023, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1916