Skip to content

1901 Kennedy Blvd(Unit C0304)North Bergen, NJ 07047

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block40
Lot4
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage723
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,900
41%
Improvement Value:$133,500
59%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,938+7.3%
2024$3,670-3.7%
2023$3,810+2.1%
2022$3,732+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft723DeedBook 9924, Page 375Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9513, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1973