Skip to content

1614 Union Tpke(Unit C0207)North Bergen, NJ 07047

Built 1973

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA 1CG
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage725
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
51%
Improvement Value:$114,900
49%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,083+7.3%
2024$3,805-14.6%
2023$4,454+2.1%
2022$4,362+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft725DeedBook 9718, Page 427Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8876, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1973