Skip to content

9017 Bergenwood Ave(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 1935

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block413
Lot10
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage688
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
52%
Improvement Value:$79,400
48%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,890+7.3%
2024$2,693+69.8%
2023$1,586+2.1%
2022$1,553+0.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1935