Skip to content

8915 Bergenwood Ave(Unit C0219)North Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block413
Lot1
QualifierC0219
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$274,600
77%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230+7.3%
2024$5,805-28.9%
2023$8,165+2.1%
2022$7,996+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5998, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 2001