Skip to content

8915 Bergenwood Ave(Unit C0312)North Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block413
Lot1
QualifierC0312
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,236
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
23%
Improvement Value:$260,800
77%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,921+11.8%
2024$5,294-15.8%
2023$6,286+2.1%
2022$6,156-14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 7618, Page 276Recorded7/21/2005

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5989, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 2001