Skip to content

1209 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block413
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
68%
Improvement Value:$128,100
32%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,042+7.3%
2024$6,562+24.0%
2023$5,291+2.1%
2022$5,182+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916