Skip to content

9018 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Nov 15, 1993

Property Information

Block413
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
74%
Improvement Value:$95,900
26%
Total Assessment$370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+7.3%
2024$6,038-3.5%
2023$6,257+2.1%
2022$6,128+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4689, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1916